Doğal gaz zehirlenmesi, Zehirlenme türlerinden birisi olan doğal gaz zehirlenmesi önlem alınmadığında veya müdahale edilmediğinde sonucu ölüme varan çok tehlikeli bir zehirlenmedir. Doğal gaz zehirlenmeleri oluşma şekline göre diğer zehirlenme türlerinden çok farklıdır.

Doğal gaz başka yakıtlara göre çok temiz ve çok ekonomiktir. Normalde doğal gaz bacalarda kurum gibi tıkanmaya sebep yaratacak bir şey yapmaz. Ancak doğal gaza geçilmeden önce yakılan odun, kömür gibi yakıtlar kurum oluşturmuş olabilir. Doğal gaz kullanımına geçmeden önce bu bacaların temizlenmesine dikkat edin. Oluşabilecek tıkanmalarda, doğal gaz kullanımına başlandığında tıkanmadan dolayı bacada yoğuşma yapar. Bu yoğuşma nedeniyle bacalarda oluşan is ve kurumlar yumuşayıp bacanın deliğine dökülmekte ve bacayı tıkamaktadır. Bu tıkanıklar bacanın çekiş gücünü azaltarak karbonmonoksit gazlarının geri tepmesine borulardan ve cihazlardan yaşadığımız ortama yayılır ve zehirlenmeye neden olabilir. Bunun yanında yemek yaparken yada ocakta başka bir iş yaptıktan sonra kapatmayı unuttuğumuz gazlardan dolayıda zehirlenme gerçekleşebilir. Evde yada bulunduğumuz ortamda da havalandırma yoksa çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Şifa Danışmalık - Doğal Gaz Zehirlenmesi

Şifa Danışmalık – Doğal Gaz Zehirlenmesi

Doğal gaz zehirlenmesinin belirtileri
 
Doğal gaz zehirlenme belirtileri kendisini 3 aşamada belli eder.
  • İlk aşamada sarımsak gibi bir koku hissedilir ve durgunluk, huzursuzluk ve uyuklama hissedilmeye başlanır. Daha da gaz solunmaya devam edilirse uyuma isteği iyice artarak, rehavet çöker.
  • İkinci aşamada biraz daha kötüye gidilir adale kasılması, diş gıcırdaması, titreme ve gözler donuklaşır. Vücut ısısı yükselir ateş basar.
  • Üçüncü aşamada solunum yavaşlar, nabız düşerek kalp atışı yavaşlar ve dudaklar sanki rujla boyanmış gibi kızarır. Cildimizde aynı şekilde kızarır yüzde hafif bir tebessüm oluşur ve ölüm gerçekleşir.
Doğal gaz zehirlenme, nedenleri çoktur. Başta kombi gibi doğal gaz yakıcı cihazların bacaların temizlenmemesi, bakımının zamanında yapılmaması ve zamanla deforme olması. Baca başlığı olmayan bacaların rüzgarlı havalarda geri tepmesi ve yağmurlu havalarda suyun baca malzemelerine zarar vermesinden dolayı zehirlenmelere yol açabilmektedir. Baca sensörü olmayan bacaların yetkisiz kişilerce bağlama yapılmasından dolayı ve doğal gaz aboneliğinde gerekli ve yetkili kişilerce yönetmeliğin gerektirdiği şartların yerine getirilmemesinden dolayı ve tesisatta kullanılan malzemelerin kalitesiz ve standartlara uygun olmamasından dolayı, baca sisteminin bozulmasından kaynaklanan sebeplerle doğal gaz zehirlenmeleri gerçekleşir.
Doğal gaz zehirlenmelerini önlemek için;
  • Bacalar yılda bir kez yada kış mevsiminden önce yetkili kişilere veya itfaiye ekiplerine temizletmeli
  • Kombi gibi bacalı cihaz almadan önce, cihaz ve bacaların yetkili denetim firmalarına test yapılmalı çıkan sonucun olumlu olamasına dikkat etmeli.
  • Bakım ve diğer temizlemeleri yetkili servislerine yaptırmalı
  • Bacaların başlarına kesinlikle aspiratör bacası bağlatılmamalı
  • Baca sensörü taktırılmalı ve bu sensörün çalışır vaziyette olduğunu kontrol etmeli
  • Bacalara su ve kardan korumak için şapka taktırılmalı
Evimizde yada bulunduğumuz ortamda gaz kaçağı hissettiğimizde hiçbir şekilde paniğe kapılmamalı ve doğal gaz acil yardım yani Alo 187 arayıp yardım istemeli onların vereceği direktiflere uymalı, doğal gaz vanaları kapatmalı, önemli bir husus olan havalandırma için pencereler açık tutulmalı, yangına ve herhangi bir patlamaya karşı önlem için elektrik ve sigortalar kapatılmalı, kesinlikle telefon kullanılmamalıdır. Alo 187 arandığında adres açık bir şekilde verilmeli kolay bulabilecekleri şekilde tarif edilmelidir.
Doğal gaz zehirlenmesinden zehirlenmiş bir kişi gördüğümüzde ilk yardım yöntemimiz şu şekilde olmalıdır. İlk önce ortamdaki zehirli havayı dağıtmak için bulunan ortam havalandırılmalıdır. Zehirlenen kişi ortamdan uzaklaştırılmalı 112 Ambulans aranmalı, daha sonra ağzı ve burnu nemli bez ile temizlenmelidir. Nefes alıp vermesi durmuş ise suni nefes alımı sağlanmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir