Denize girerken dikkat edilmesi gerekenler!!!

Tatilinizi yaparken sağlığınıza da dikkat etmeniz gerekir. Deniz kum ve güneş, doğru şekilde kullanıldığında faydalıdır. Yüzmeyi sevenlerdenseniz, denizde veya havızda yüzerken kramp girmesinin ne denli büyük bir problem olduğunu da bilirsiniz. Zannedildiğinin aksine yüzme, en az kalori harcatan ve en az efor sarf edilen sporlardan biri değildir. Aksine, yüzme esnasında bütün kaslarınız çalışır. Özellikle de bel ve sırt kaslarını çalıştıran nadir sporlardan biridir. Bu nedenle, yüzmeden önce dikkat etmeniz gereken detaylar vardır. Yazımızda bu detaylardan bahsedeceğiz. Denize veya havuza girmeden önce ısınma hareketleri yapmanız, yüzerken kaslarınızın kramp nedeniyle sizi zor durumda bırakmasını engelleyecektir. Denizde yüzerken kramp nedeniyle sorun yaşayan insanlar ciddi tehlikeler atlatmaktadır.

Küçük bir yürüyüş veya ufak bir iki esneme hareketi ile yüzmeye hazırlanabilirsiniz. Önemli olan eklemlerin ve kasların ısınmasıdır. Vücudunuzu ısıtmadan denize girmemelisiniz. Yüzerken kramp girmesinin nedenlerinden biri de yine budur. Tok karnına yüzmek, yeteri kadar ısınmadan yüzmeye başlamak.. Yeri gelmişken söyleyelim, yüzerken veya normal gündelik yaşantınızda kramp sorunu yaşamamak için bol bol kuru incir tüketmeniz gerekir. Kramp girmesinin bir nedeni de kalsiyum eksikliğidir. Kalsiyum eksikliği olan insanlarda denizde, havuzda veya normal yaşantı içerisinde çok daha fazla kramp girmektedir.

Yüzme öncesinde dikkat etmeniz gereken bir detay da, tok karnına yüzülemeyeceğini bilmeniz olacaktır. Çünkü, dolu bir mideyle yüzerken kalbiniz zorlanabilir ve eğer şanslı iseniz kalp krizi geçirmezsiniz. Çünkü midenin tok olması, midenin çalışıyor olması anlamına gelir. Mide çalışırken bir yandan yoğun efor sarf ederek yüzüyorsanız; bu bedeninizi dolayısı ile de kalbinizi yoracaktır. Genç, yaşlı ve çocuk demeden; bu detaya dikkat etmelisiniz.

Kaynak:http://www.tuzsuz.com/denize-girerken-dikkat-edilmesi-gerekenler.html

Şifa Danışmanlık

Şifa Danışmanlık

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir